wtorek, 14 października 2014

XIII Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie > Charaktery.eu

W tym roku po raz trzynasty odbywają się dni solidarności z osobami chorującymi psychicznie. Tegorocznemu wydarzeniu towarzyszy hasło „Dać nadzieję”.


Źródło: www.charaktery.eu

Dniom Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie od lat towarzyszy kampania „Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi”. Celem tej kampanii jest przeciwdziałanie napiętnowaniu i dyskryminacji osób chorujących psychicznie, poprawa ich społecznego odbioru oraz pogłębienie tolerancji dla osób chorych psychicznie. Kampanię zainicjowali uczestnicy Światowego Zjazdu Psychiatrycznego w Madrycie w 1996 roku, a pierwszy program pilotażowy „Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi” wprowadzono w kanadyjskiej Albercie. Przyniósł on tak pozytywne rezultaty, że podobne akcje przeprowadzono w Austrii, Chinach, Egipcie, Niemczech, Grecji, Indiach, Włoszech i Hiszpanii. W każdym z krajów program koordynowany jest przez komitet, w skład którego wchodzą psychiatrzy, pacjenci, członkowie rodzin osób chorych, dziennikarze, politycy, nauczyciele i działacze społeczni.

– Ludzie chorzy na schizofrenię spotykają się często w życiu codziennym z dyskryminacją i odrzuceniem. Społeczeństwo, prawodawcy, pracodawcy, media i nawet niektórzy lekarze podtrzymują stereotypowe widzenie chorych na schizofrenię jako osób niebezpiecznych, agresywnych i niezdolnych do efektywnej pracy – mówi doktor Andrzej Cechnicki, koordynator polskiego programu. Takie podejście zmniejsza szanse tych osób na znalezienie zatrudnienia, założenie rodziny, czy uzyskanie pomocy od sąsiadów. Niestety w Polsce, mimo wysiłków reformy opieki psychiatrycznej, standard opieki w zakresie chorób psychicznych jest na niższym poziomie niż w zakresie chorób somatycznych.

Niemniej jednak najbardziej bolesną kwestią dla osób chorujących psychicznie jest stereotypowe postrzeganie ich przez ludzi zdrowych i lęk przed kontaktem z nimi. Dwudziestotrzyletnia Maria ze Stowarzyszenia Pacjentów „Otwórzcie Drzwi” opowiedziała o swoich trudnych doświadczeniach podczas zajęć edukacyjnych dla kleryków: „Gdy zdiagnozowano mój stan, ludzie zaczęli traktować mnie z dystansem i ostrzegali innych, że jestem chora na schizofrenię. To bardzo przykre. Trudno być prawdomównym – napomknięcie o schizofrenii zwykle powoduje, że ludzie odwracają się od ciebie. Doświadczyłam także problemów w pracy z powodu objawów mojej choroby. Przekonałam się, że ludzie mają fałszywe pojęcie o chorobach psychicznych. Leki starszej generacji wywoływały efekty uboczne, które umożliwiały rozpoznanie mnie jako osoby chorej psychicznie – leki najnowszej generacji nie wywołują tych efektów, pomagając tym samym w powrocie do normalnego życia. Jednakże społeczeństwo nadal piętnuje chorych. Z całego serca popieram walkę o większą akceptację i zrozumienie dla osób dotkniętych przez schizofrenię”.

W Krakowie w ramach XIII Dni Solidarności z osobami chorującymi psychicznie „Dać nadzieję” przez cały październik odbywają się spotkania, wystawy, konferencje (kliknij i zobacz szczegółowy program). W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy.

Źródło:
http://www.charaktery.eu/co-gdzie-kiedy/8775/XIII-Dni-Solidarno%C5%9Bci-z-osobami-choruj%C4%85cymi/

Dodał:
www.terapiapsycholog.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz